W Paszkowie, kilka kilometrów od Polanicy-Zdroju, gdzie ciężko o sklep, ale zawsze można liczyć na rajską ciszę. Wokół lasy, łąki, zajęcze ślady na ścieżce i kozie nawoływania. Tylko nieliczne domy, kilkudziesięciu mieszkańców.


Nasz drewniany dom to kawał historii, swoje pierwsze życie rozpoczął na Podkarpaciu w 1927r. Po przeniesieniu do Paszkowa w 2009 rozpoczął nowe życie. Wnętrze wypełnione jest ciepłą, domową atmosferą, jazzem, zapachem kuchni i gwarem rozmów. Drewniane podłogi mogą skrzypieć, malowane ręcznie skrzynie i szafy puszczają oko do modernistycznych architektów wnętrz, a biblioteka pełna książek zachęca do zatopienia się w lekturze. Jest ogień buzujący
w kominku i zajęcze akcenty na poduszkach, na ganku, na ścianach, półkach...


W Domu na Końcu Świata mamy dla Was 18 miejsc noclegowych w przytulnych pokojach dwuosobowych i apartamentach. Każdy z nich posiada własną łazienkę. ​ Większość czasu spędzamy z gośćmi w części wspólnej - salonie z kominkiem i biblioteczką. W salonie znajduje się również czajnik oraz ekspres do kawy. Dodatkowo na piętrze do Waszej dyspozycji jest lodówka, w której można schłodzić mleko dla dziecka lub napój dla rodziców.


W trosce o Wasze zdrowie psychiczne w Domu Na Końcu Świata nie ma TV, dzięki temu czas zwalnia, atmosfera się polepsza, a ludzie zaczynają ze sobą rozmawiać. Nikomu nigdzie się nie spieszy, nie ma natarczywych telefonów i spraw niecierpiących zwłoki. Kuchnia to wyłączna strefa gospodyni, gdzie powstają przysmaki podawane na śniadania i obiadokolacje.

Nakarmimy Was zdrowo, smacznie i domowo, ale z dozą szaleństwa. Nie żebyśmy się chwalili, ale chodzą słuchy, że można u nas dobrze zjeść. Rano zapraszamy Was do bogato zastawionego stołu śniadaniowego (godzina 9.00), a o 18:00 przy wspólnym stole będziemy celebrować dwudaniową obiadokolację. Zawsze znajdzie się tu dla Was miejsce...

 

W naszej spiżarni znajdziecie czarny czosnek własnej produkcji, grzyby z naszego lasu, przetwory, a czasami niepowtarzalne własnoręcznie warzone przez Maćka piwo. W kuchni eksperymentujemy z dodawaniem czarnego czosnku do wszystkiego. Ciemne ząbki smakiem i konsystencją przypominają wędzoną śliwkę z nutą wanilii, octu balsamicznego, a nawet trufli. Ten smak umami lubimy łączyć z tradycyjnymi polskimi potrawami. Jeden ząbek wrzucony do rosołu nadaje mu głęboki smak i barwę, czosnkowa pasta połączona z oliwą i cytryną daje niepowtarzalny dressing, a czarna fasola zmiksowana z czarnym czosnkiem przypomina nutellę. Dodajemy go do sosów do mięs na bazie wina lub cytryny, do barszczu, pasztetów, mięs, pieczeni.

Tu jest czas na wszystko i wszystko jest na swoim miejscu. Jest całe mnóstwo chwil na poświęcenie uwagi sobie i bliskim, na rozmowy, lekturę i obserwowanie przyrody. Zgodnie z wszystkim znaną tabliczką “Strefa wolna od nienawiści i nietolerancji” na końcu świata wszyscy są dla siebie życzliwi i uśmiechnięci. Rozmawia się o tym, co w życiu istotne, a co mniej, ale także o skomplikowanej historii tych ziem, o legendach, jej dawnych mieszkańcach, o przyrodzie.

 

W Domu na Końcu Świata nie potrzeba kolejnej pary szpilek, strojnej bluzki i najnowszego modelu telefonu. Wystarczą ciepła kurtka i wygodne buty na wędrówki. Nasza Ziemia Kłodzka to przede wszystkim wspaniałe góry, bajeczne krajobrazy, i niezwykłe formy skalne. Wśród nich przebiegają dziesiątki szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, liczne szlaki rowerowe oraz trasy narciarskie. Myliłby się jednak ktoś, kto pomyśli, że góry otaczające pierścieniem Kotlinę Kłodzką są jej jedyną atrakcją.

 

Powiat Kłodzki jest powszechnie uznawany za najbardziej atrakcyjne turystycznie miejsce Polski. Są tu: -cenione uzdrowiska z bijącymi źródłami wód mineralnych które przywracają zdrowie, - małe malownicze miasteczka i wioski zagubione wśród gór, - wspaniała i bogata historia, zamki, budowle obronne, cenne obiekty architektoniczne, muzea z bogatymi zbiorami, skanseny. Ziemia Kłodzka oferuje tak wiele, że tylko zagaimy co, gdzie i jak warto. Nie sposób opisać wszystkich atrakcji, więc przedstawimy zaledwie cząstkę. Preferującym wypoczynek czynny oferujemy rowery górskie wraz z mapami opisującymi najciekawsze szlaki Gór Bystrzyckich.

 

Ostatnio zaprzyjaźniliśmy się ze wspaniałym człowiekiem, który od kilku lat poświęcił się ratowaniu jednego z najwspanialszych pałacy Dolnego Śląska. Pan Marek uratował przed niechybnym zawaleniem pałac w Gorzanowie znajdujący się zaledwie kilka kilometrów od Domu na Końcu Świata. Staramy się, by wszyscy nasi goście mieli możliwość poznać tego nietuzinkowego człowieka i posłuchać jego opowieści podczas oprowadzania po pałacu, którego wielkość jest porównywalna do Wawelu. W okolicy polecamy zahaczyć o: - Pałac Gorzanów, - Twierdzę Kłodzką, - Snieżnik, - Trójmorski Wierch, - Jaskinię Niedźwiedzią, - Czarną Górę, - Szczeliniec Wielki, - Wodospad Wilczki, - Szlak Tropicieli w Górach Bystrzyckich, - Szlak Zbieraczy w Górach Bystrzyckich, - Spływ pontonowy Przełomem Bardzkim, - Podziemne miasto - Kompleks "Riese",

 

O pozostałych 300 atrakcjach szepniemy Wam na miejscu :) 

 

O nas
i o Domu na Końcu Świata słów kilka 

Dom na Końcu Świata - Paszków

Film

Miłość na Końcu Świata

Czarny czosnek - Paszków

Artykuł

Magazyn Kuchnia

Zające Agroturystyka

Artykuł

Tygodnik Przegląd

Agroturystyka w Górach Bystrzyckich

Reportaż

Wyjechali na Koniec Świata

Dom na Końcu Świata - Film

Film

Daleko Od Miasta (sezon 6 cz.7)

Lidia i Maciej Piaseccy

Artykuł

Gazeta Wyborcza

Agroturystyka Kotlina Kłodzka

Program TV

Eko Region

Agroturystyka - Polanica Zdrój

Program TV

Dzień dobry TVN

Agroturystyka w Polanicy

Artykuł

Magazyn Sielskie Życie

Agroturystyka - Polanica Zdrój

Reportaż

Wyjechali na Koniec Świata