Szlak Zbieraczy 

szlak zbieraczy w Pazkowie
Mamy do pokonania 9750 metrów
z różnicą wzniesień 315 metrów.

PASZKÓW

Szlak zbieraczy w okolicach wsi Paszków


Na pierwszej tablicy, którą dostrzeżemy, zebrano informacje na temat drzew. Opisane są ich charakterystyczne cechy oraz rozmaite ciekawostki, dotyczące najczęściej zastosowania ich owoców, soków lub nasion.

Spod tablicy początkowej znajdującej się w centrum Paszkowa ruszamy drogą wznoszącą się ostro w kierunku Drogi Wredego/Stanisława. 

Droga Wredego

Po dojściu do kamiennej Drogi Wredego/Stanisława skręcamy w lewo. Przy naszej drodze pojawią się tablice prezentujące różne gatunki grzybów.
Duży nacisk położono tam na porównanie gatunków jadalnych z trującymi, podobnymi do nich
i często z fatalnym skutkiem mylonymi. Fotografiei szczegółowe opisy grzybów w miejscu ich występowania oraz zwrócenie uwagi na charakterystyczne cechy owocników pozwoli zbieraczom uniknąć pomyłek groźnych dla zdrowia, a nawet życia.

szlak zbieraczy w okolicach wsi Łomnica
Tablica z grzybami na drodze Stanisława

Oprócz tablic przedstawiających grzyby na Szlaku Zbieraczy będziemy się mogli zapoznać również z tablicami ukazującymi rozmaite gatunki roślin leczniczych, które rosną w najbliższym otoczeniu szlaku. Opisane tam zostały właściwości i zastosowanie takich ziół, jak czosnek niedźwiedzi, dziurawiec, podbiał, rumianek, skrzyp i wiele innych.

Porównanie grzybów

Porównanie grzybów

Tablica na szlaku zbieraczy w okolicach Polanicy-Zdroju

Grzyby jadalne i trujące

Grzyby jadalne i trujące

Tablica na Drodze Wredego

Szlak Zbieraczy obfituje w piękne widoki. Po zejściu z Drogi Wredego dojdziemy na Górę Borewicza, skąd rozpościera się jedna z najbardziej urokliwych panoram Kotliny Kłodzkiej. 

Góra Borewicza zimą

Każda pora roku ma tutaj niepowtarzalny urok.

Widok na kotline Kłodzką z Góry Borewicza

PASZKÓW

Smakowite owoce Paszkowa

Ostatni odcinek trasy prowadzi w dół przez las w kierunku Nowej Łomnicy i dalej do Paszkowa, w miejsce, skąd Szlak brał swój początek.

Góra Borewicza w Paszkowie

 

 O urokach górskich wędrówek nikogo nie trzeba przekonywać. Szczególnie dotyczy to Gór Bystrzyckich, których cisza, zieleń i urzekające pejzaże mogą być dla zmęczonego codziennością turysty prawdziwym ukojeniem. Trasy przygotowane w okolicach Paszkowa oferują nam jednak coś więcej. Przejście Szlaku Tropicieli pozwala poznać zwyczaje zwierząt i nauczyć się dostrzegać ślady ich działalności w naturalnym środowisku. Spacer Szlakiem Zbieraczy jest z kolei lekcją o różnorodności i bogactwie tutejszego świata roślin i grzybów. A wszystko to w niecodziennej, jedynej w swoim rodzaju scenerii.
Po takim wypoczynku z nową energią wrócimy do codziennych obowiązków, zachowując w pamięci piękno Kotliny Kłodzkiej.

Czas wracać.
Ale jeśli nam się poszczęści to zabierzemy ze sobą nie tylko wrażenia...